6  DOLOG, AMI MIATT NEM TUDSZ FOGYNI

2022.10.01


Nem megy a fogyás? 

 Most feltárunk 6 lehetséges okot,
ami miatt mindig kudarcba fulladsz.
Lássuk melyek azok!


1. lehetséges magyarázat: 

A folyadékigény átlag felnőttek esetében 2,5 liter/nap, ami fizikai aktivitás, sport során és a hőség hatására tovább nő. Ebben természetesen a táplálékunkkal elfogyasztott víz is beleszámolható. Nagyon sokat segít a narancsbőr csökkentésében és a méregtelenítő folyamatokban is. A folyadékbevitel alapját a tiszta víz, szénsavmentes ásványvíz jelentse. A megfelelő folyadékfogyasztás (vízből) támogatja a tápanyagok anyagcseréjét is.

Ha keveset iszol a szervezet azzal lesz lekötve, hogy egyik helyről a másikra szállítja a vizet és nem fog olyan "luxustevékenységekkel" törődni, mint például a te zsírvesztésed. Ha eleget iszol, már első pár nap után érezni fogod jótékony hatásait. Szerepet játszik a fáradtság csökkentésében, segít megszüntetni a fejfájást és szédülést a dehidratáltságtól és szerepet játszik a narancsbőr eltüntetésében is.

2. lehetséges magyarázat: 

Kevesebb alvás = erősebb sóvárgás
A szervezetnek átlagosan 7-9 óra alvásra van szüksége, diéta alatt akár többre is, hiszen a szervezetnek még alacsonyabb az energia szintje.
Hosszú távon lévő kevés és rendszertelen alvás nem, hogy fáradékonyságot okoz, de sok betegség okozója, és a kialvatlanság ráadásul hízáshoz is vezethet. A szervezetünk jobban fogja kívánni a szénhidrátban dús, cukros ételeket, hogy mihamarabb energiához jusson. Mivel a kevés alvás kevés
energiát eredményez, a hiányzó energiát evéssel igyekszünk pótolni. Az energiaszintünk tehát jelentősen befolyásolja a diétánk eredményességét.

A kevés alvás összezavarja bizonyos hormonok szintjét. Az alváshiány megnöveli az éhségérzetért felelős ghrelin hormon szintjét és a jóllakottságot jelző leptin szintjét pedig csökkenti, ezáltal nemcsak az étvágy fokozódik, de a teltségérzet eléréséhez is több ételre van szüksége a szervezetnek. 

3. lehetséges magyarázat: 

Stresszes életmód nagyban közrejátszik abban, hogy nem sikerül elérni a célod. A stressz negatív hatásai a test működésére többek között a
depresszió, hangulatingadozás, alacsonyabb fájdalomküszöb, gyengébb immunrendszer, emésztési zavarok (pl. lassú emésztés) emelkedő vérnyomás és/vagy pulzus, csökkenő libidó, fokozott zsírraktározás, fokozott izzadás és folytonos fáradtságérzet és rengeteg betegség okozója is.  Folyamatos stresszhatások = szervezet raktároz!  
Ha stressz ér minket, a szervezetünk felkészül a védelemre és a mellékvesénk kortizolt "stresszhormont" kezd termelni és beindul a raktározó mehanizmus. Például amikor egy prezentáció előtt ideges vagy vagy aggódsz egy fontos esemény miatt, akkor a szervezet kortizolt, azaz stresszhormont juttat a véráramba. Krónikus és hosszan fennmaradó stressz esetén több kortizol kerül a véráramba, mint amennyit a szervezet feldolgozni képes. Ez szívbetegségekhez, alvászavarokhoz, depresszióhoz és elhízáshoz vezethet. Ha ez a stresszes állapot huzamosabb ideig fennmarad és ezáltal a kortizol szintje sokáig magas marad, testünk több problémával is szembenézhet, ilyen például a súlynövekedés, főleg törzsön és deréktájon. 

Olyan emberek, akik agyában csak az motoszkál, hogy "le kell fogynom, mégpedig azonnal" na, õk már eleve túltermelik a kortizolt! Nekik már lehet, hogy csupán ezért is nehéz lesz! Stresszelnek lassú fogyásuk miatt és még nagyobb csatákba kezdenek, holott a megoldás lehet, hogy éppen a relaxáció lehet. Szinte lehetetlen 100%-ig elkerülni a stresszhelyzeteket, de az alábbi tippek rendszeres alkalmazásával jelentősen csökkenthető a stressz mértéke: előretervezés, jóga, meditáció, masszás, rendszeres sportolás,  természetben töltött idő, kirándulás, megfelelő alvás, pihenés, szex.

4. lehetséges magyarázat: 

A megfelelő fehérjebevitel nem csak sportolók esetében fontos.
Ez egy úgynevezett építő makrotápanyag. A hajszáltól kezdve a bőr és belső szerveink is fehérjékből épülnek fel.
Testsúlykilogrammonként  1,5-2g fehérjét érdemes bevinni naponta, ez már elegendő sportolóknál az izom megtartáshoz vagy akár az izomnövekedéshez is. 
A fehérje egyike a három tápanyagfélének, amelyre szervezetünknek nagy mennyiségben van szüksége. Alapvetően fontos a test egészséges működéséhez, hiszen minden sejtszinten lejátszódó folyamatban részt vesz. (izommunka során keletkezett mikrosérülések javításában, az izmok, csontok, inak adaptációjában a terheléshez, hozzájárul  az izomnövekedéshez, valamint az immunrendszer normál működéséhez) 
A fehérjepótlás mindamellett, hogy segíti az építő folyamatokat, növeli a zsírmentes izomtömeget, valamint a regenerálódást is támogatja.
Miben van sok  fehérje? 
Pl. húsok,  halak, tejtermékek(túró, sajtok, stb.), tojás.

Fehérjehiány jelei:
-Az arc puffadtsága a szénhidrát-fehérje egyensúly felborulását jelzi
-Haj elvékonyodása, hajhullás vagy éppen a haj töredezetté válása 
-Köröm  elvékonyodhat , töredezetté válhat
-Kiszáradt bőr 
-Hangulatingadozás
-Gyenge immunrendszer

5. lehetséges magyarázat: 

Rengeteg ember nem sportol, mert nem tudja beilleszteni a napirendjébe, ám a testmozgás egészségügyi hatásai mindenkinek jól jönnek. Például napi 30 perc intenzív séta is már kalóriát  és zsírt éget,  javítja az egyensúlyt, csökkenti a vastagbélrák kockázatát, segít csökkenteni a stresszt, stb. Ha úgy érzed rendszeresen nem is tudsz edzeni, törekedj bármi fajta testmozgás beiktatására.
Például munkába menet, ha teheted menj biciklivel vagy az utolsó pár buszmegálló helyett inkább sétálj. Lift helyett mindig válaszd a lépcsőt. 
Hidd el, tested meghálálja!  

6. lehetséges magyarázat: 

Nem csak az jelenthet problémát, ha túl sokat eszünk, de az is, ha túl keveset! Elbukhatunk a túlzott kalória fogyasztáson, de a kevés kalóriabevitelen is.  Az egészséges ételekről azt hisszük mértéktelenül fogyaszthatóak, de ez hatalmas tévedés. 
Esetleg éppen ellenkezőleg és koplalásba kezdünk, huzamosabb időn keresztül az alapanyagcserénk alatt eszünk, amivel elérjük, hogy a szervezet az izmot kezdje el lebontani és az anyagcserénk teljesen lelassuljon.
Lelassult anyagcsere egyik nagyon ismert tünete pedig a "levegőtől is hízom" jelenség. A koplalásban/ divatdiétákban / 800 kalóriás étrendektől  lelassult anyagcserét újra helyre lehet állítani ám lassú folyamat.  Ha még nem lassult le az anyagcseréd mindenképp vigyázz rá, hiszen nagy kincs! 10-14 nap elegendő, hogy az anyagcsere lelassuljon és több hónap vagy akár 1 év is, hogy  újra helyreálljon.
Lelassult anyagcsere tünetei az állandó fáradtság, bőrpanaszok, folyamatos fázás.  A tökéletes beviteli szint megtalálásában játszik szerepet a személyre szabott étrend, ahol a neked megfelelő kalória és makrótápanyag szintet számoljuk ki!