HOGYAN GYORSÍTSD FEL AZ ANYAGCSERÉD?

2018.11.10

Vannak nem kevesen, akik a diéták sokaságában koplaláshoz is folyamodtak. De a súlyuk mégsem mozdult.
Eltelt akár 12-24 óra anélkül, hogy táplálékot vittek volna be a szervezetükbe, hiszen kövérnek látják magukat és változtatni akartnak ezen.  Vajon tudják-e, hogy ezzel többet ártotanak, mint használnak?
 Az alapanyagcsere alatti bevitelnél lelassul az anyagcsere, illetve zsír helyett maximum izmot bont le a szervezet, még ha kevesebbet is mutat a mérleg,  az nem valódi fogyás.
Vannak emberek akik elmentek a végsőkig és napi 600 kalóriát esznek túlsúlyos létükre mégis túlsúlyosak. Hogy hogy lehet ez? Tárjuk fel a megoldásokat, mi segíthet nekünk az anyagcserénk gyorsításában!

Igyál több vizet 


Napi 2-4 liter folyedék elfogyasztása javasolt
A folyadékigény átlag felnőttek esetében 2 liter/nap, ami fizikai aktivitás, sport során és a hőség hatására tovább nő. Ebben természetesen a táplálékunkkal elfogyasztott víz is beleszámolható.
Ha ez alatt iszol a szervezet azzal lesz lekötve, hogy egyik helyről a másikra szállítsa a vizet és nem fog olyan "luxustevékenységekkel" törődni, mint az izomépítés vagy fogyás / testzsírt csökkentése.

Növeld a rostbeviteled

A nagy mennyiségű zöldségfogyasztás egyik
legnagyobb barátod lesz, hiszen eltelít. A zöldségek nem csupán fontos tápanyagokat (vitaminokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket, rostanyagokat) biztosítanak a szervezetünk optimális működéséhez, de egyéb pozitív élettani hatásokkal is rendelkeznek.
Ami a súlyvesztést illeti, a zöldségek kifejezetten kalóriaszegény ételek, sőt...a bennük levő rost, sokkal jobban telít is. A zöldségekből még nagyobb mennyiség elfogyasztása sem okoz számottevő kalóriabevitelt.
Törekedjünk arra, hogy naponta minimum 200-300g zöldséget fogyasszunk el, átlagosan 400-500g nyersen mért zöldség javasolt.

Mozogj rendszeresen

Rengeteg ember nem sportol, mert nem tudja beilleszteni a napirendjébe, ám a testmozgás egészségügyi hatásai mindenkinek jól jönnek. Például napi 30 perc intenzív séta is már kalóriát és zsírt éget, javítja az egyensúlyt, csökkenti a vastagbélrák kockázatát, segít csökkenteni a stresszt, stb. Ha úgy érzed rendszeresen nem is tudsz edzeni, törekedj bármi fajta testmozgás beiktatására.
Például munkába menet, ha teheted menj biciklivel vagy az utolsó pár buszmegálló helyett inkább sétálj. Lift helyett mindig válaszd a lépcsőt.
Hidd el, tested meghálálja!   

Csökkentsd a stresszt

Stresszes életmód nagyban közrejátszik abban, hogy nem sikerül elérni a célod. A stressz negatív hatásai a test működésére többek között a
depresszió, hangulatingadozás, alacsonyabb fájdalomküszöb, gyengébb immunrendszer, emésztési zavarok (pl. lassú emésztés) emelkedő vérnyomás és/vagy pulzus, csökkenő libidó, fokozott zsírraktározás, fokozott izzadás és folytonos fáradtságérzet és rengeteg betegség okozója is.
Szinte lehetetlen 100%-ig elkerülni a stresszhelyzeteket, de az alábbi tippek rendszeres alkalmazásával jelentősen csökkenthető a stressz mértéke: előretervezés, jóga, meditáció, masszás, rendszeres sportolás, természetben töltött idő, kirándulás, megfelelő alvás, pihenés, szex.

Aludj többet

A szervezetnek átlagosan 7-9 óra alvásra van szüksége, diéta alatt akár többre is, hiszen a szervezetnek még alacsonyabb az energia szintje.
Hosszú távon lévő kevés és rendszertelen alvás nem, hogy fáradékonyságot okoz, de sok betegség okozója, és a kialvatlanság ráadásul hízáshoz is vezethet.
Hiszen a szervezetünk jobban fogja kívánni a szénhidrátban dús, cukros ételeket, hogy mihamarabb energiához jusson. 

Igyál egy kevés koffeint vagy zöld teát

Nem kell a kávét száműzni ezután sem az életünkből, koffein tartalmának köszönhetően éhségérzetet is csökkentheti.
Viszont fontos megjegyezni amikor az egészségügyi előnyeit említjük, az egyszerű fekete kávéra gondolunk ami nem tartalmaz cukrot.
az összes kereskedelmi divatos megnevezésű cukros italra Cappuccino, Mocha, Latte stb -re ez a kijelentés nem érvényes.
A koffein nemcsak az álmosságot űzi el, de az anyagcserét is képes felgyorsítani, és növelni a szervezet energiafelhasználását. Persze túlzásokba nem kell esni. Ez maximum 2 csésze kávét jelent naponta. Ha nem szereted a kávét, helyettesítheted zöld teával is.
Zöld tea:  akár 10%-kal is képes gyorsítani az anyagcserét. Ez nem azt jelenti, hogy mértéktelenül kell fogyasztani. A napi 3 csészét ne lépd túl itt sem.

Növeld a fehérjebeviteled

A megfelelő fehérjebevitel nem csak sportolók esetében fontos.
Ez egy úgynevezett építő makrotápanyag. A hajszáltól kezdve a bőr és belső szerveink is fehérjékből épülnek fel. Testsúlykilogrammonként 1,5-2g fehérjét érdemes bevinni naponta, ez már elegendő sportolóknál az izom megtartáshoz vagy akár az izomnövekedéshez is.  A fehérje egyike a három tápanyagfélének, amelyre szervezetünknek nagy mennyiségben van szüksége. Alapvetően fontos a test egészséges működéséhez, hiszen minden sejtszinten lejátszódó folyamatban részt vesz. (izommunka során keletkezett mikrosérülések javításában, az izmok, csontok, inak adaptációjában a terheléshez, hozzájárul az izomnövekedéshez, valamint az immunrendszer normál működéséhez)
A fehérjepótlás mindamellett, hogy segíti az építő folyamatokat, növeli a zsírmentes izomtömeget, valamint a regenerálódást is támogatja.
Miben van sok fehérje? 
Pl. húsok, halak, tejtermékek(túró, sajtok, stb.), tojás. 

Találd meg a megfelelő kalóriabevitelt

Nem csak az jelenthet problémát, ha túl sokat eszünk, de az is, ha túl keveset! Elbukhatunk a túlzott kalória fogyasztáson, de a kevés kalóriabevitelen is. Az egészséges ételekről azt hisszük mértéktelenül fogyaszthatóak, de ez hatalmas tévedés.
Esetleg éppen ellenkezőleg és koplalásba kezdünk, huzamosabb időn keresztül az alapanyagcserénk alatt eszünk, amivel elérjük, hogy a szervezet az izmot kezdje el lebontani és az anyagcserénk teljesen lelassuljon. A tökéletes beviteli szint megtalálásában játszik szerepet a személyre szabott étrend, ahol a neked megfelelő kalória és makrótápanyag szintet számoljuk ki!